Przejdź do treści

11 Najważniejszych ujęć podczas dnia ślubu

Fotografia Ślubna Gdańsk
Opublikowane według Marcin Andelbrat w Poradnik · 2 Lipiec 2021

Jak pracuję - 11 najważniejszych momentów podczas ślubu.

 
Poniżej opiszę, jak wygląda mój dzień pracy podczas reportażu ślubnego oraz przedstawię 10 moim zdaniem najważniejszych momentów podczas ślubu, które bezwzględnie należy uwiecznić na fotografiach. Najpierw krótki opis tego jak pracuję.
 
Na początek zacznę od może dla Was mniej istotnych kwestii, ale równie ważnych, aby podczas ślubu nie było niespodzianek. Przed każdym weselem przeglądam sprzęt, resetuję ustawienia aparatów, formatuję karty pamięci, czyszczę obiektywy. Sprawdzam, czy wszystko działa. Zawsze pracuję dwoma aparatami, co w dużej mierze usprawnia moją pracę, ale i daje poczucie bezpieczeństwa jakby któryś odmówił posłuszeństwa. Jako, że ceremonia ślubna jak i cała uroczystość jest dla Was bardzo dużym wydarzeniem, ubieram się stosownie do wydarzenia. Oczywiście musze się czuć wygodnie, aby móc swobodnie pracować. Tak jak wspominałem, to sprawy bardziej przyziemne, jednak równie ważne. Wspomniałem powyżej o sprzęcie fotograficznym, ponieważ coraz więcej par mnie pyta, czy mam 2 aparaty, czy jestem zabezpieczony jak się coś zepsuje itp.

para młoda idzie brzegiem morza
 

Rozmowa z gośćmi podczas wesela.

 
Podczas robienia zdjęć ślubnych czasami się odcinałem od rozmowy, pochłaniała mnie całkowicie moja praca. Jednak lata praktyki w tym fachu pokazały, że kontakt z ludźmi jest również bardzo ważny. Goście się otwierają podczas rozmowy z fotografem dzięki czemu później łatwiej stają przed moim obiektywem. Uważam, że nawiązywanie relacji fotograf – goście weselni jest bardzo ważne dla wspólnej współpracy. Wiele spośród ciekawych zdjęć, powstało właśnie podczas rozluźnienia atmosfery.
 
para gości weselnych podczas rozmowy przy stole

Zapisuje emocje, uśmiech. Na zdjęciach uwielbiam uwieczniać, jak się śmiejecie, chwytać chwile pełne nastroju, przepełnione czystymi emocjami. Czasami pary młode pytają mnie jak robię zdjęcia, na których jest tyle uśmiechu. Nie wierzą, że nie opowiadam kawałów. Po prostu ważna jest wzajemna relacja i rozmowa. Poluję na uśmiech i radość. Kręcę się między gośćmi podczas przyjęcia weselnego, czy też w innych sytuacjach.

jeden z gości śmieje się przy stole weselnym razem z gośćmi
 

11 najważniejszych momentów, bez których reportaż ślubny nie może się obejść:

 


Wiele spośród najlepszych wspomnień z naszego dzieciństwa wiąże się z dziadkami. To oni poświęcali czas naszemu wychowaniu i wzbogacali nasze życie miłością, wiedzą i życiowym doświadczeniem. Zdjęcia dziadków są szczególnie ważne. Dzień ślubu ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter - dziadkowie przeżywają go bardzo mocno. Zwykle są to osoby w podeszłym wieku, często - schorowane. Zdarzyło mi się, że Panna Młoda, której dziadkowie poczuli się źle i odeszli kilka tygodni po ślubie, pytałą się mnie czy mam więcej zdjęć zrobionych właśnie ich dziadkom. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak cenna pamiątką dla rodziny są fotografie dziadków zrobione podczas tej uroczystości.
  

2. Krojenie tortu

 
Po pierwsze, kto nie ulega urokowi tortu? Dla mnie jego krojenie tortu podczas wesela, to jedna z ulubionych scen związanych ze ślubem. Goście chwytają wtedy za aparaty w telefonach, wiedzą bowiem, że może wydarzyć się coś ciekawego. Czy Para Młoda zacznie się częstować nawzajem kawałkami toru, a może wysmarują się bitą śmietaną dla żartu. Moją strategią jest robienie tak zdjęć, aby tort był centralnym punktem obrazu. Oczywiście nie zapominam o robieniu zdjęć gości, którzy się tłumnie gromadzą wokół stolika z tortem weselnym. Wciskających się do przodu dzieciach, maluchach, którzy oczywiście chcą jako pierwsi dostać tort.

Para młoda kroi tort podczas wesela

zbliżenie jak panna młoda kroi tort
 

3. Panna Młoda i jej ojciec przed ceremonią

 
Kilka chwil tuż przed wejściem Panny Młodej z ojcem do kościoła i ich przejściem wzdłuż szpaleru gości, dochodzi do pełnego emocji wydarzenia. Czasem ojciec wyraża swoją postawą jedynie delikatne uczucia. Częściej jednak oboje ich nie ukrywają. Wierzcie mi, że bardzo często widziałem jak ojciec i córka płakali, zanim otworzyły się drzwi i weszli do kościoła. Zwykle zaczyna się to nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Jedno spogląda na drugie i wykonuje jakiś miły gest, a po chwili oboje zalewają się łzami. Czasem panna młoda i jej ojciec stają daleko od siebie, bo wiedzą, że im bliżej podejdą, tym szybciej się popłaczą. W takich sytuacjach proszę pannę młodą, by złapała ojca za ramię. To praktycznie gwarantuje wystąpienie silnej reakcji. A ja mogę zrobić zdjęcie, na którym widać głębię wzajemnych uczuć. Ten moment trzeba sfotografować. Oczywiście muszę także znaleźć się przed ołtarzem, zanim panna młoda z ojcem zaczną iść w szpalerze gości, więc jak tylko mam ciekawe ujęcia, wycofuję się pod ołtarz.
 

Każda panna młoda chce mieć zdjęcie reakcji męża, gdy ujrzy ją wchodzącą do kościoła. Panny młode dziś nie są nieśmiałe, setki razy przypominają, jak bardzo zależy im na uwiecznieniu tej chwili. Kiedy wszyscy wychylają się w stronę przejścia, aby zobaczyć pannę młodą, coś bardzo ważnego i wyjątkowego dzieje się przy ołtarzu. Każdy pan młody reaguje inaczej. Niektórzy stoją nieruchomo, jakby zamrożeni strachem. Inni wręcz zapadają się w sobie. Zdarza się często, że w takim momencie obok pana młodego stoi świadek i szepcze mu do ucha słowa otuchy. Fotografuję ten moment zazwyczaj stojąc od strony ołtarza, tak aby ująć zarówno Pana Młodego jak i podchodzącą przyszłą żonę. Oczywiście bywają śluby, gdzie Para Młoda idzie razem do ołtarza.

para młoda czeka przed kościołęm aby przejść do ołtarza

Jest jednak jeszcze jeden moment, w którym dochodzi do spotkania przyszłej Pary, jest to moment gdy Pan młody wchodzi z bukietem do Pani Młodej w jej domu. Wokół czekają goście i rodzice. Jest to równie ważny i romantyczny moment.

pan młody wchodzi z bukietem do panny młodej
 

5. Pomoc mamy podczas ubierania sukni ślubnej Pannie Młodej


Jest to chwila, w której czasami trudno jest zrobić odpowiednie ujęcie. Zarówno mama jak i jej córka próbują ukryć emocje i zdenerwowanie. Przecież to już za chwile, za moment jej córka powie tak do swojego przyszłego męża, powie chcę z Tobą być do końca życia. Nie zawsze mama bierze udział w trakcie ubierania, bywa, że przy zakładaniu sukienki pomaga świadkowa, czy też pięknie ubrane druhny. Czasami każdy zakłada jakąś część. Mam zapina sukienkę, druhny zakładają kolczyki itp. Jest to sytuacja, w której staram się robić zbliżenia na najciekawsze momenty, zapinanie guzików, czy wiązanie sukni. Zakładanie podwiązki, zapinanie kolczyków. Oczywiście ujmuję na fotografiach także całe otoczenie, wszystkich którzy w tym momencie towarzyszą Pannie Młodej.

panna młoda pokazuje swoją podwiązkę  druchny pomagają założyć suknię ślubną  panna młoda poprawia swoją suknię ślubną

Wiadomo, że z równym zaangażowaniem robię zdjęcia u Pana Młodego, jednak tutaj często jest swobodniejsza atmosfera i nie ma tyle emocji. Pan Młody zawsze ma czas 😊. Tutaj zdjęcia robię sprawnie, gdyż jak to u mężczyzn, aby było już z głowy. Jednak podobnie jak u Panny Młodej, tutaj także dopilnowuję szczegóły, pilnuję aby wszystko wyszło super. Oczywiście robię ujęcia detali takich jak spinki, zegarek, czy obrączki. Oczywiście nie obejdzie się bez zdjęcia bukietu ślubnego.

świadek zakłada muchę panu młodemu
 

6. Pierwszy taniec Młodej Pary

 
Pierwszy taniec ma miejsce chwilę po przybyciu młodych na salę weselną. Przeważnie jest uroczyste przywitanie, obiad i wtedy pierwszy taniec. Jednak doświadczenie nauczyło mnie, aby zawsze upewnić się czy wszystko jest zgodnie z planem, który otrzymałem. Zdarza się, że Para Młoda w ostatniej chwili zmieniła zdanie i taniec jest wcześniej. Dlatego robię rozeznanie u obsługi, aby być zawsze gotowy do robienia zdjęć. To bardzo ważne zdjęcia. Pierwszy taniec jest na weselu tak naprawdę pierwszym momentem, gdzie możecie pobyć ze sobą jako mąż i żona. Jest to jako rozpoczęcie zabawy do białego rana. Natomiast dla Was ostatnim, często stresującym momentem. Dlatego staram się zrobić wszystko, aby mieć materiał, z którego później wybiorę piękne zdjęcia do albumu ślubnego. Są to 2- 3 minuty na to, aby zrobić wszystko, żeby mieć piękne ujęcia.

pierwszy taniec pary młodej otoczony bańkami mydlanymi
 

7. Taniec mamy i syna

 
Wydaje się, że to ujęcie jest mniej oczywiste niż taniec Panny Młodej z ojcem. Ale również jest bardzo ważnym momentem, który trzeba uwiecznić na zdjęciach. Podczas dużej części ślubów, uwaga gości w większości skupia się na Pannie Młodej. Jest ona główną postacią tego dnia, dlatego wykorzystuję wszystkie momenty zapisania ważnych chwil, w których uczestniczy Pan Młody. Matka czasami równie mocno przeżywa „utratę syna” jak ojciec swojej córki. Są to niezwykle emocjonujące momenty, w których podczas tańca całkowicie oddaję się tej jednej sytuacji, aby mieć kolejne piękne zdjęcia i pamiątkę. Emocje i łzy podczas takiego tańca często zamieniają się w wybuch śmiechu, co daje możliwość zrobienia kolejnych zdjęć. Także możecie mieć pewność, że będę wyłapywał najważniejsze momenty podczas ślubu.
  

8. Taniec ojca i córki

  
Jeśli ojciec poprzedzające ślub dni zachowywał się powściągliwie, to uwierzcie mi, że podczas tańca ze swoją córką nie będzie ukrywał emocji. I właśnie jestem wtedy w pobliżu. Blisko, ale nie wchodząc pod nogi staram się uwiecznić tą chwilę. Podobnie jak już wyżej pisałem, podczas takiego tańca, często są skrajne emocje od łez do radości i uśmiechu, dlatego jest to równie ważna chwila, którą bezwzględnie trzeba umieścić na zdjęciach. Większość córek przytula się do ojców podczas tańców, co jest bardzo emocjonujące.
  

9. Pierwszy pocałunek i zakładanie obraczek


Chyba najpopularniejszym ujęciem jest pierwszy pocałunek. Jest to moment, na który chyba tak samo intensywnie czekają goście jak i ja jako fotograf. Jeśli pierwszy pocałunek jest po powiedzeniu sobie tak w kościele, czy też podczas innej ceremonii ślubnej, często towarzyszą temu silne oklaski. Natomiast na Sali weselnej szum gości weselnych, oklaski i toast. Jako, że następuje to głownie po przysiędze ślubnej, staram się być w gotowości, aby nie przegapić tego momentu, gdyż w kościele jest to zazwyczaj chwila, która może łatwo umknąć.

pierwszy pocałunek podczas ceremoni ślubnej

Oczywiście zakładanie obrączek jest równie ważnym momentem, który za wszelką cenę staram się ująć jak najlepiej. Niestety w tej sytuacji zdarza się, że warunki są niesprzyjające, wokół filmowcy nagrywają film, obok ołtarza robi się naprawdę ciasno. Tutaj czasami odbywa się prawdziwa walka na najpiękniejsze ujęcia. W takich sytuacjach zawsze wcześniej robię rozeznanie jak pracują koledzy, którzy nagrywają film. Pytam księdza, w którym miejscu będzie przysięga? Zacząłem robić tego typu rozeznanie, gdy ksiądz wziął parę młodą głęboko na mały ołtarz, gdzie poza nimi nie było prawie miejsca na dla fotografa.

 pan młody zakłada obrączkę swojej żonie
 

10. Podziękowania dla rodziców

  
Podczas podziękowania rodzicom przez Parę Młodą jest czasami dużo emocje jak i stresu. Jest to moment, w którym młodzi dziękują swoim rodzicom, za cały trud jaki włożyli w wychowanie swoich dzieci. Wiem, że jest to bardzo ważny dla Was moment, dlatego możecie liczyć na mnie, że będę tam przy Was, że ten moment będzie zapisany na zdjęciach weselnych, do których będziecie mogli wracać.

syn dziękuje swoim rodzicom na weselu  mama płacze podczas podziękowań na weselu

11. Zdjęcia sukni ślubnej i detali


Wiem, jak suknia ślubna jest ważna dla Panny Młodej. Ile uwagi i czasu poświęciłaś, aby mieć tą wymarzoną suknię. Dziesiątki przymiarek, wizyt u krawcowej. Często podczas ostatnich chwil przed założeniem, podchodzisz i sprawdzasz czy na pewno wszystko jest ok. W Twoim oczach widać tą ekscytację i radość. Nie możesz się doczekać chwili, w której Twój przyszły mąż ujrzy. Dlatego jest to jedna z rzeczy, która na pewno znajdzie się w moim reportażu ślubnym. Wokół porozkładane jest także mnóstwo dodatków i detali, które są równie ważne w dniu ślubu. Kolczyki, pierścionek, podwiązka, mucha, obrączki czy butonierki. Są to detale, które również znajdą się historii z tego dnia.

panna młoda ogląda swoją sukienkę przed ślubem

obrążczki ślubne leżące na stole  

Przeczytajcie także moje inne artykuły oraz zobaczcie reportaże z sesji:


Ciekawe miejsca na sesję ślubną


0
recenzje

Wróć do spisu treści