Przejdź do treści

Jak przygotować się do sesji ślubnej

Fotografia Ślubna Gdańsk
Opublikowane według Marcin Andelbrat w Poradnik · 12 Lipiec 2021

Przygotowania do sesji plenerowej? Kilka wskazówek.

 
Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Gdy byłaś małą dziewczynką, pewnie marzyłaś, aby zostać księżniczką. Teraz Twoje marzenie staje się rzeczywistością. Biorąc ślub, stajesz się właśnie księżniczką. Jako że przypadła Ci główna rola, to jest naturalnym, że trzeba się odpowiednio przygotować. Profesjonalne zdjęcia zrobione przez dobrego fotografa, są coraz częściej jednym z najważniejszych elementów dnia ślubu. Naturalną rzeczą jest robienie reportażu z przygotowań, ceremonii ślubnej i zabawy weselnej. Jednak to sesja ślubna jest najczęściej oglądana w naszych albumach ślubnych. Wasi rodzice zapewne pamiętają sesję zdjęciową przed fotografem w studio, gdzie musieli robić konkretne pozy wskazane przez fotografa. Teraz czasy się trochę zmieniły i jednym z najpiękniejszych etapów zaślubin jest sesja plenerowa, która jest organizowana w innym dniu po ślubie.

para młoda przytulona nad morzem
 
KILKA WSKAZÓWEK PRZED SESJĄ PLENEROWĄ.
 
 

Miejsce sesji ślubnej

 
Wspólnie z fotografem nakreślcie plan dotyczący czasu sesji, jak i miejsca, gdzie ma się odbyć sesja plenerowa. Świetnie, jeśli miejsce na sesję ślubną będzie bliska Waszym sercom. Aby było to miejsce, które dla Was znaczy coś więcej. Kojarzy się ze wspomnieniami, z Waszymi wspólnymi przeżyciami. Wtedy na pewno będzie to udany plener, jedyny w swoim rodzaju. Oglądając takie zdjęcia, serce będzie biło szybciej. Jednak, jeśli macie już wybrane miejsce, skonsultujcie to fotografem. Biorąc pod uwagę doświadczenie w realizacji mnóstwa sesji poślubnych, fotograf na pewno będzie służył dobrą radą. Po prostu czasami takie miejsce może być o pewnych godzinach zatłoczone, co nie da nam swobody w robieniu zdjęć i trudno będzie znaleźć ładny kadr, w którym nie będzie postronnych osób. Czas… słońce jest raz z jednej, a np. po południu z drugiej strony danego miejsca. Doradzę Wam jaka pora dnia jest najlepsza, abyśmy mieli ładne światło. Często Pary Młode chcą sesję o zachodzie słońca. Jednak tutaj także trzeba pamiętać, aby na miejscu być minimum godzinę albo półtora szybciej. Abyśmy mieli czas na zrobienie części zdjęć, gdy będzie jeszcze jasno, zanim słońce zajdzie i zrobi się szaro, z minuty na minutę coraz ciemniej.

para młoda w romantycznym uścisku podczas sesji ślubnej nad morzem

Oczywiście są sytuacje, gdy nie macie pomysłu na sesję ślubną. W takiej sytuacji nie bójcie się poprosić fotografa, gdzie zrobić zdjęcia. Zapytać, jakie są miejsca na sesję ślubną w okolicy? Jeśli jesteście z pomorza, zapraszam do przeczytania artykułu na temat miejsc na sesję plenerową.

Ustalenie terminu i czasu sesji plenerowej

 
Termin, czyli czas wykonania sesji. Najlepszym czasem na wykonanie takiej sesji są oczywiście pierwsze dniu po ślubie, kiedy emocje jeszcze nie opadły. Gdy Masz pożyczoną sukienkę, abyś mogła oddać ją jak najszybciej. Pamiętajcie, że w sezonie ślubnym fotograf ślubny ma napięty grafik, dlatego ustalenie terminu zdjęć, jest bardzo ważne. Kolejny argument za jak najszybszym wykonaniem zdjęć jest to, że fotograf będzie mógł rozpocząć przygotowanie graficzne wykonanych zdjęć. Komplet fotografii, które są robione podczas reportażu ślubnego, jest bardzo istotną sprawą. Pozwala na ułożenie właściwej historii, która opowie o Waszym Ślubie. Oprócz terminu konkretnego dnia istotnym jest także czas. Pamiętajcie, że o każdej porze dnia, światło ma inną barwę, daje inny efekt. Pary Młode często chcą sesję w pełnym słońcu, nie zdając sobie sprawy, że to jeden z gorszych momentów na wykonanie zdjęć, zarówno dla nich jak i dla fotografa. Ostre słońce razi w oczy, przez co je mrużycie. Na twarzach powstają niekorzystne cienie. Nie wspomnę już o Waszym zmęczeniu w upale. Dlatego czas sesji należy ustalić z fotografem.
 

Warto mieć plan awaryjny

 
Jak w tytule, warto mieć plan awaryjny. Czasami pogodę trudno przewidzieć. Co jak będziecie przygotowani, makijaż zrobiony, byliście u fryzjera, a zacznie padać mocno deszcz? Oczywiście są pary, które są skłonne zrobić zdjęcia w takiej aurze, jednak jest to krótka sesja, gdyż po chwili będziecie cali przemoczeni. W takich sytuacjach warto mieć plan awaryjny. Sesję ślubną można także wykonać w pięknych wnętrzach Pałacu czy też zamku. Malownicze komnaty i wnętrza są także urokliwe. Jednak tutaj trzeba pamiętać, że trzeba liczyć się często z dodatkową opłatą za wejście to środka, czy w niektórych sytuacjach nawet za wejście na teren obiektu.

 pan młody całuje żonę w policzek podczas sesji ślubnej nad morzem

Dodatki do sesji ślubnej

 
Jeśli sesja ślubna planowana jest 1 lub 2 dni po ślubne, to bukiet ślubny czy butonierki prawdopodobnie są jeszcze ładne. Warto zabrać oryginalny bukiet ślubny ze sobą. Wiadomo, że ten element ma ogromne znaczenie dla Pani Młodej. Kilka ujęć z bukietem na pewno doda koloru całej sesji. Pamiętajcie także o welonie czy innych dodatkach, które chcecie, aby były na zdjęciach. Welon jest elementem, który można wykorzystać do ciekawych ujęć, które na pewno Wam się spodobają.

rozwiany welon ślubny podczas plenerowej sesji ślubnej

Relaks przed sesją ślubną

 
Jeśli każdy z powyższych etapów będzie ustalony, czas spędzony przed sesją będzie na pewno spokojniejszy. Nie będziecie musieli się przejmować, że coś pójdzie nie tak. Na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której Pan Młody zapomni na sesję ślubną koszuli. Tak, miałem taką sytuację, gdy para przyjechała na sesję prawie 100km i okazało się, że Pan Młody nie wziął koszuli. Na szczęście miejsce sesji było na tyle blisko mojego domu, że skoczyłem i przywiozłem czystą koszulę. Na szczęście wszystko skończyło się pozytywnie i powstały piękne zdjęcia ślubne. Ważną sprawą, o jakiej należy także pamiętać to logistyka. Powinniście mieć zapewniony transport, aby w razie nagłych sytuacji była możliwość przemieszczania się w inne miejsce. Osobiście uważam, że sesje ślubne najlepiej robić w jednym miejscu. Skupić się i wyeksponować wszystkie możliwości, jakie daje dana lokalizacja. Taka sesja zazwyczaj trwa wtedy ok. godziny do półtorej. Przemieszczanie stwarza dodatkowe zmęczenie, powoduje, że Para Młoda jest bardziej wyczerpana, co widać na późniejszych zdjęciach.
 
sesja ślubna pary młodej w gdyni orłowo

W DNIU SESJI PLENEROWEJ
 

Bądźcie wypoczęci

 
Bardzo ważne jest, aby przyjeżdżając na sesję plenerową być wypoczętym. Gdy Jesteście zrelaksowani dużo łatwiej będzie Wam oddać się naturalnemu pozowaniu. Nie będziecie myśleć, ile jeszcze czasu do końca. Może wydaje się Wam to śmieszne, jednak uwierzcie, że ma to naprawdę duże znaczenie.
 

Make-up oraz fryzura.

 
Gdy przygotowujecie się do ślubu, zawsze jest wizażystka, która robi piękny makijaż, jest fryzjer, który układa bajecznie Twoje włosy. Staracie się, aby wyglądać przepięknie. Sesja ślubna, jak jakby kolejnym etapem dnia ślubu, który został przeniesiony na inny dzień. Pamiętajcie, że w tym dniu także należy przygotować się w ten sam sposób. Nie raz słyszę, że pomaluję się sama, ułożę włosy. To nie jest to samo. Naprawdę warto, aby zrobił to profesjonalista. Przecież nie robi Wam zdjęć na sesji ślubnej kolega, tylko wynajmujecie profesjonalnego fotografa. To jest ta sama sytuacja. Zróbcie wszystko, aby wyglądać przepięknie.

Para młoda idzie w morzu podcza sesji ślubnej

Słuchajcie fotografa ślubnego

 
Fotograf ma bardzo duże doświadczenie i wiele sytuacji już go zaskoczyło. Także warto słuchać jego rad. Jeśli macie własne ustawienia, a fotograf sugeruje, aby się lekko przestawić, zmienić pozycje, to pamiętajcie, że to tylko dlatego, że fotograf wie jak zrobić aby zdjęcie było jeszcze piękniejsze. Mimo wszystko jedną z najważniejszych rzeczy jest abyście byli sobą. To wy kreujecie zdjęcia, to wy musicie czuć się swobodnie i naturalnie. Osobiście jako fotograf ślubny, staram się robić bardziej reportaż z sesji ślubnej, niż ustawiane pozy. Oczywiście sugerując wam różne rozwiązania i pomagając w ustawieniu się odpowiednio do mnie, do światła.
Natomiast najpiękniejsze zdjęcia powstają, gdy zapominacie o fotografie i cieszycie się sobą.
 


1
recenzja

02 Gru 2022
Najważniejsze są emocje, wtedy zdjęcia wychodzą bajecznie, ale jest też jedna rzecz o której wspomniałeś - fryzura. Czasem jej brak potrafi z pięknej sesji zrobić zwyczajną :(
Wróć do spisu treści