Przejdź do treści

O co zapytać fotografa ślubnego

Fotografia Ślubna Gdańsk
Opublikowane według Marcin Andelbrat w Poradnik · 3 Sierpień 2021

Przygotowania do ślubu, to z natury gonitwa. „Tysiące” spraw do załatwienia, setki spraw do zaplanowania. Na pewno w każdej dziedzinie rodzi się wiele pytań i wyborów. Podobnie jest na pewno z dobraniem odpowiedniego fotografa ślubnego. Takiego, który będzie widział waszymi oczami, zrobi relację, która na długo zapadnie w waszych sercach, do której będziecie wracać przeglądając albumy ślubne i zdjęcia na komputerze. Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi pytania. Pozwoli to rozwiać Wasze wątpliwości, a na rozmowie będziemy mogli się skupić na najważniejszych sprawach.


 1. Dlaczego warto skorzystać z mojej oferty?

  
Traktuję fotografię ślubną jak sztukę, a nie jako pracę, którą trzeba wykonać. Na każdym zleceniu staram się wczuć w Wasze emocje i uczestniczyć w tych pięknych chwilach malując moim aparatem, kolejne fotografie, które oddadzą Wasze emocje. Nie jestem sztywno przywiązany do tego co robię podczas zlecenia, słucham Was i staram się wypełnić każdą lukę, która jest niezbędna do opowiedzenia waszej historii ślubnej.

para młoda leży na pomoście sesja ślubna
 

 1. Jaki jest Twój styl pracy?

 
Jeśli chodzi o rodzaj fotografii jaki tworzę, można ją nazwać jako naturalna fotografia ślubna. Staram się, aby podczas sesji plenerowej zdjęcia nie były przesadnie pozowane, aby zawierały waszą duszę i naturalność. Natomiast podczas reportażu ślubnego opowiadam całą historię ślubną, bez reżyserowania, ustawiania sztucznie sytuacji. Taki sposób fotografii ślubnej daje wam swobodę i nie powoduje dodatkowego stresu.
 
   

 1. Czy możemy zobaczyć przykładowy,  gotowy reportaż ze ślubu?

  
Oczywiście, że tak. Na moim blogu znajdziecie kilka kompletnych historii ze ślubów. Jeśli to Was zainspiruje, możemy się umówić na spotkanie, wtedy pokaże Wam także albumy ślubne z moimi zdjęciami. W galerii możesz obejrzeć także kompletne sesje narzeczeńskie, czy też z wieczorów panieńskich.

 para młoda całuje się podczas sesji plenerowej nad morzem
   

 1. Jaki jest warunek, aby zarezerwować termin?

 
Jedno z najważniejszych pytań do fotografa ślubnego Wstępnie termin mogę zarezerwować nawet telefonicznie. Natomiast nie jest to gwarancja. Najważniejszym elementem, aby zagwarantować sobie u mnie termin, jest podpisanie umowy. Umowę możemy podpisać zarówno na spotkaniu na żywo jak i online za pomocą skanu z naszymi podpisami. Dopiero wtedy macie gwarancję, że to u Was będę robił zdjęcia.
 
   

 1. Jakie zapisy zawiera umowa na wykonanie reportażu ślubnego?

  
Umowa poza podstawowymi danymi, takimi jak imię i nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, zawiera wszystkie informacje, które dają obustronne zaufanie i spokój, że nic nas nie zaskoczy. Przede wszystkim zakres mojej pracy, godziny w jakich pracuję. Oczywiście kwota za usługę oraz forma płatności. Jednymi z najważniejszych zapisów, są oczywiście dotyczące, to kiedy oddam gotowy materiał oraz zakres moich usług. Umowa zawiera także zgodę marketingowę na publikację zdjęć, która oczywiście nie jest obowiązkowa.
 
   

 1. Czy osobiście będziesz fotografował na naszym ślubie?

 
Tak. Jestem fotografem, który samodzielnie realizuje zdjęcia. Także osobiście przygotowują własną autorską obróbkę zdjęć. Jest mój atut, w porównaniu z dużymi firmami fotograficznymi, gdzie na spotkaniu jest właściciel, a na waszym ślubie zdjęcia robi pracownik, co nie daje gwarancji tego co widzicie na stronie. Zdarza się także, że ze względu na dużą ilość zleceń, fotografowie odsprzedają termin podwykonawcom. U mnie nigdy tak praktyka nie będzie miała miejsce. Osobiście jestem autorem wszystkich zdjęć na mojej stronie i to ja będę realizował reportaż na Waszym ślubie.
 
   

 1. Co się stanie, jeśli się rozchorujesz lub z innego powodu nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?

  
Życie czasami jest przewrotne i zdarzają się różne sytuacje, które mogą zakłócić teoretycznie dopięte sprawy na ostatni guzik. Jeśli wydarzy się zdarzenie losowe, które uniemożliwi mi przyjazd na Wasz ślub, to będę się starał zapewnić podobnej klasy fotografa, który godnie mnie zastąpi na uroczystości. Do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Natomiast możecie być pewni, że jeśli będzie na to czas, aby znaleźć fotografa, to na pewno waszą uroczystość obsłuży inny fotograf. Jestem na rynku fotografii ślubnej wiele lat i znam kilku szanowanych fotografów.
 
przysięga ślubna podczas ceremoni slubnej w kościele
   

 1. Czy są jakieś dodatkowe koszty, które musimy ponieść?

 
Całkowity koszt jaki musicie ponieść jest ustalany w drodze korespondencji oraz późniejszych negocjacji. Wszystko zostanie ujęte w umowie, którą podpisujemy. Jakiekolwiek odstępstwa od zawartej ceny w umowie, mogą wynikać z przekroczenia pewnych ustaleń, które również są zawarte w umowie ślubnej. Także możecie być spokojni o tą kwestię. Nie ma ukrytych kosztów.
 
   

 1. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?

 
Nie ma takiego obowiązku. Jeśli wesele odbywa się w promieniu 100km, przeważnie wracam z powrotem do domu po zakończeniu dokumentacji fotograficznej. Jeśli ślub odbywa się daleko od mojego miejsca zamieszkania, a Wy jesteście zdecydowani na moje usługi, to ustalamy formę ewentualnego noclegu. Oczywiście nie jest to żadnym obowiązkiem.
 
   

 1. Czy możemy liczyć na Ciebie w kwestii wyboru miejsca na sesję ślubną?

 
Tak. Zawsze doradzam Parze Młodej jakie są miejsca w okolicy, które warto wykorzystać na sesję plenerową. Natomiast zawsze świetnym rozwiązaniem jest, gdy to para młoda ma swoje wymarzone miejsce, gdzie chciałaby zrobić sesję plenerową. Miejsce, z którym ją coś łączy, które wywołuje dodatkowe emocje. Natomiast jeśli nie posiadacie własnego pomysłu, to możecie na mnie liczyć w doborze odpowiedniego miejsca na sesję ślubną.
 
para młoda biegnie w morzu podczas sesji ślubnej

  Ciekawe miejsca na sesję plenerową w województwie pomorskiem. Przeczytaj.

 1. Ile czasu trwa przygotowanie naszych zdjęć ślubnych, zanim je otrzymamy?

 
Często pierwsze zdjęcia w formie zapowiedzi, przesyłam Parze Młodej kilka dni po ślubie. Macie wtedy możliwość pochwalenia się Waszym ślubem rodzinie i znajomym. Jednak na pełen materiał, należy poczekać zgodnie z terminem ustalonym w umowie. Natomiast realny termin, w którym zazwyczaj się mieszczę to miesiąc. Jednak uzależnione jest to od ilości zleceń jakie aktualnie posiadam.
 
   

 1. Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?

 
Jedno z pytań, które często pada podczas rozmowy z Parą Młodą. Czasami zdarza się, że pyta o ten dokument ksiądz. Oczywiście posiadam ukończony Kurs Liturgiczny, który uprawnia mnie do robienia zdjęć podczas ceremonii ślubnej w kościele. Ukończenie tego kursu, gwarantuje Wam, że wiem jak się zachować w kościele w trakcie uroczystości, że ksiądz nie będzie mógł mieć zarzutów co do mojej obecności z aparatem w kościele.
 
   

 1. Co, jeśli zepsuje Ci się aparat w dniu ślubu?

 
Zawsze mam ze sobą 2 aparaty. Czasami zdjęcia robię dwoma na raz, jednak większość czasu używam jednego. Drugi natomiast jest zabezpieczeniem. Podczas ślubu, wesela jest bardzo duża dynamika i zdarzają się różne rzeczy. Biegające dzieci i szalejący goście na parkiecie. Nie mogę sobie pozwolić na to, aby nie móc uwiecznić waszego dnia. Dlatego zawsze mam minimum 2 aparaty.
 
para młoda stoi w kościel podczas mszy świętej. ceremonia ślubna
   

 1. Jak ubierasz się do pracy podczas robienia zdjęć?

 
Mój strój musi być dla mnie wygodny, jednak zawsze ubieram się elegancko i adekwatnie do fotografowanego wydarzenia, uroczystości. Jest to wyraz szacunku dla Was, więc nie pozwalam sobie na niestosowny ubiór.
 
   

 1. Ile otrzymamy zdjęć poddanych obróbce graficznej?

 
Ilość zdjęć jaką otrzymacie jest ustalona w ofercie jaką wybraliście. Zawsze podają minimalną ilość zdjęć, którą dostaniecie. Każde wesele jest inne i ilość scen i sytuacji do fotografowania jest różna, dlatego określam minimalną ilość zdjęć. Ostatecznie często otrzymujecie więcej zdjęć niż było w umowie.
 
   

 1. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

 
Zdjęcia otrzymujecie w tak zwanym formacie „JPG”. Będą one w pełnej rozdzielczości, przygotowane do druku oraz w wersji pomniejszonej, przygotowanej do umieszczenia w internecie, mediach społecznościowych. Nie oddaję plików „RAW”. Dla mnie jest to negatyw, z którego wywołuję wasze zdjęcia. W pakietach, gdzie zawarte są albumy ślubne, część zdjęć otrzymujecie w formie wydrukowanych albumów. Możliwe jest oczywiście wydrukowanie także zdjęć w formie odbitek. Wszystko w zależności od tego, co ustaliliśmy.
 
album ślubny obszyty szarą tkaniną
   

 1. Czy oferujesz także albumy i wydruki?

 
Tak. Albumy ślubne to niesamowita pamiątka, do której będziecie wracać, którą możecie pokazywać swoim znajomym i rodzinie. Zdjęcia na komputerze nie oddają takiego klimatu jak wydrukowana fotografia. Dodatkowym atutem jest kolor, który zdjęcia oddają. Monitory, czy telewizory potrafią przekłamywać kolory, przez co zdjęcia widzicie w innych odcieniach. Na spotkaniu zawsze pokazuję przykładowe albumy ślubne z moimi zdjęciami. Pokazuję rozwiązania jakie są możliwe. Tkaniny z jakich mogą być wykonane. Jeśli chodzi o odbitki, to ustalamy indywidualnie. Najczęściej pary decydują się na dodatkowe odbitki już po obejrzeniu gotowego materiału. W zakładce oferta znajdują się przykładowe zdjęcia albumów.
 
   

 1. Nasza sala jest ciemna, czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?

 
Na Sali weselnej zawsze w miarę możliwości rozstawiam dodatkowe lampy, które z jednej strony poprawiają mi komfort pracy, z drugiej strony dodają zdjęciom dynamiki i efektownego wyglądu, podczas zabawy weselnej. Niezależnie od warunków panujących na Sali, Wasze zdjęcia będą wyraźne. Niestety większym problemem niż ciemna sala bywa nieumiejętnie lub w złym momencie puszczany dym, który potrafi zasłonić Wasz pierwszy taniec. Jednak zawsze w miarę  możliwości udaję się do DJ-a, czy też orkiestry aby ustalić czym dysponuje.
 
tańce weselne podczas zabawy weselnej
   

 1. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie oraz zdjęcia podczas wieczorów panieńskich?

 
Jasne, że tak. Tego typu sesje stały się już praktycznie nieodłącznym elementem historii jaką jest ślub. Sesja narzeczeńska daje Wam możliwość treningu obcowania przed obiektywem, przez co nasza późniejsza współpraca jest dużo łatwiejsza. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie wykorzystać do podziękowań dla rodziców. Jest to niesamowita niespodzianka, która wzbudza wiele pozytywnych emocji podczas wesela.
 
   

 1. Co jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?

 
Czy jestem w stanie wykonać w takim przypadku zdjęcia zależy od konkretnej odległości, a dokładnie, od czasu jaki mi zajmie pokonanie drogi między Wami. Trzeba brać poprawkę na różne sytuacje drogowe oraz moje przygotowanie do robienia zdjęć. Także tego typu sytuacje ustalamy indywidualnie. W pesymistycznym wariancie, gdy jednak czas na to nie pozwoli, zdjęcia z przygotowań wykonuję u Pani Młodej.
 
 przygotowania pani młodej i pana młodego w osobnych pokojach

Poznaliście najważniejsze odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania fotografowi ślubnemu. Poznajcie mój sposób pracy i jakie ujęcia są dla mnie najważniejsze.0
recenzje

Wróć do spisu treści